צוואות – מי צריך ובאיזה גיל?

meherCaruselחוק הירושה מורה כי בעת מותו של אדם יעבור עיזבונו (רכושו) ליורשיו. החוק קובע מי הם היורשים שירשו את המנוח ואת חלקיהם בעיזבון. יחד עם זאת, החוק קובע שאדם שיבחר יוכל לרשום צוואה שבה יגדיר את יורשיו ואת חלקיהם בירושה.

מהי צוואה?  צוואה היא הצהרה בכתב המהווה מסמך משפטי ומסדירה את חלוקת הרכוש של אדם לאחר מותו ובאילו תנאים. הצוואה תהא ברת תוקף במידה ונעשתה באחת מארבע הדרכים הקבועות בדין – כדין (לא נפל בה פגם שלא ניתן לתיקון).

למי בעצם כדאי לעשות צוואה? בעקרון לכל אדם מומלץ לעשות צוואה וזאת כדי להבטיח את זכויות היקרים לנו ובכדי לוודא שרכושנו ונכסינו אכן יעברו לידיים שאנו חפצים שיעברו.

יכולים להיות מקרים רבים מסובכים אשר בהם מומלץ אף יותר לערוך צוואה וזאת בשביל למנוע סיבוכים אפשריים (ובהחלט נפוצים) בעתיד. אציין כאן חלק מהמקרים אך זוהי רשימה חלקית בהחלט.

בני זוג גרושים או הורים עצמאיים, חובה לעשות צוואה מאחר וחוק הירושה אינו מסדיר את זכויות הירושה וחלוקת העיזבון במקרים אלו.

זוג מבוגר ללא ילדים שרוצה להבטיח שנכסיו יגיעו ליקריהם ולא לידיי המדינה.

זוג שלאחד (או לשני) מבני הזוג ילדים מנישואים קודמים או מחוץ לנישואין. במקרה שכזה, לאחר פטירת אחד מבני הזוג ימנע מצב בו יהיו סכסוכים בין הילדים לבין בן/בת הזוג של הנפטר.

לבני זוג שאינם נשואים אלא הינם בגדר ידועים בציבור מומלץ לעשות צוואה בכדי להבטיח את זכויות בן/בת הזוג ובכך למנוע סכסוך עתידי לעניין מעמד בן הזוג שנותר.

וכמובן, אדם החפץ להוריש את רכושו בשיטת חלוקה וביחס השונה מזה שקבוע עפ"י דין.


הדין הישראלי מכיר בארבעה סוגי צוואות – צוואה בכתב יד, צוואה בפני עדים, צוואה בפני רשות וצוואה בעל פה. במאמר זה אבחר להתמקד בסוג הצוואה השני, קרי צוואה בפני עדים.

צוואה בפני עדים נעשית בכתב ונחתמת בידי המצווה ובפני שני עדים אשר המצווה קבע שיהיו עדיו. במעמד החתימה המצווה יצהיר בפני העדים כי זו צוואתו והעדים יחתמו כי אכן המצווה ערך וחתם על הצוואה בנוכחותם. כל החתימות חייבות להיחתם יחדיו במועד עריכת הצוואה.

נוכחות העדים נועדה להוכיח את אמיתות הצוואה וכי היא נעשתה מyerusaCaruselרצונו החופשי של המצווה. חשוב להדגיש כי העדים לצוואה לא צריכים לדעת את תוכן הצוואה, אלא אך ורק להיות עדים לעצם עריכתה של הצוואה והחתימה ע"י המוריש.

הצוואה יכולה להתייחס לכל רכוש שהיה לאדם בעת מותו, והמצווה רשאי לכלול תנאים מדוייקים וקפדניים לחלוקת רכושו או לחילופין לערוך צוואה שהינה בסה"כ קו מנחה לביצועה.

אין הגבלה על מספר הצוואות שאדם יכול להשאיר אחריו וגם אם המוריש מציין באופן מפורש וברור בצוואתו כי לא ייערך בה שינוי עתידי, התנאי אינו חוקי ואינו תקף. ככלל, הצוואה המאוחרת ביותר שערך המצווה היא הצוואה הקובעת.

חשוב מאד לציין ולשים לב(!), אדם שהמוריש מעוניין לרשום אותו כנהנה (יורש) בצוואתו אינו רשאי להיות נוכח במועד חתימת/כתיבת הצוואה או לקחת חלק בעריכתה (גם לא באופן עקיף!). האיסור חל גם על בן/בת זוג של הנהנה. האיסור נועד בכדי למנוע השפעה לא רצויה על המוריש והפרה של איסור זה יוביל לביטול הצוואה.

דבר נוסף שחשוב לדעת הוא שבני זוג רשאים לקבוע שרק לאחר מות האחרון מביניהם, יעבור רכושם הלאה. הסכמה זו נקראת "צוואה הדדית" והיא יכולה להיות בשני מסמכים נפרדים או במסמך אחד משותף. הרעיון בסוג צוואה זה הוא למנוע מצב אלמן או אלמנה שנותרו בחיים, יאלצו לעזוב את דירתם מאחר והיורשים האחרים יחפצו במכירת הדירה וקבלת חלקם.

מומלץ כי לפחות אחד העדים יהיה עורך דין העוסק בעריכת צוואות וזאת כדי למנוע מהמצווה טעויות שעלולות לאחר מותו להביא לפסילת הצוואה.

משרדנו מספק ליווי אישי ומלא ללקוחותינו בכל התהליך.

לתיאום פגישת ייעוץ ללא עלות עם משרדנו: 03-6017171

סרוסי – נחמיאס, משרד עורכי דין.

 

!)האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה, השימוש באמור במאמר זה אינו יוצר יחסי עו"ד לקוח בדרך כלשהי, בין משרד עו"ד סרוסי -נחמיאס ובין המשתמש.

(*)מאמרים נוספים

יצירת קשר עם משרדנו

שלחו פרטים בטופס יצירת הקשר או התקשרו עכשיו 03-6017171