כל מה שרצית לדעת על הסכמי ממון

couple-1283859_1920מהו הסכם ממון?

הסכם ממון הינו הסכם העוסק בענייני הרכוש בין בני הזוג שמטרתו להסדיר את כל היחסים הרכושיים, הממוניים שקיימים ויהיו קיימים ביניהם. הסכם ממון נערך בין בני זוג נשואים, לא נשואים (ידועים בציבור ) ובני זוג שעתידים להינשא.

כלומר, הסכם ממון, נועד להבטיח במקרה הצורך חלוקת רכוש הוגנת, אשר ידועה מראש לבני הזוג. בני זוג אשר עורכים הסכם ממון יודעים מה יעלה בגורל נכסיהם במידה ויגיעו למצב של פרידה או גירושין חס וחלילה.

הסכם ממון בא להגן על שני בני הזוג ולהביאם לידי מצב שבו גם אם ייפרדו או יתגרשו חס ושלום, אף צד לא יצא מקופח ממערכת היחסים ותרומתם של שני בני הזוג ליחסים תבוא לידי ביטוי בהסכם.

איזה סוגי הסכמי ממון קיימים בישראל?

כיום, קיימים מספר סוגים של הסכמי ממון המתאימים למערכות יחסים שונות.

הסכם ממון בין בני זוג נשואים

מדובר בהסכם ממון שנערך בין בני זוג לאחר שנישאו. כאשר מדובר בזוג נשוי העורך הסכם ממון קיימת חובה לאשר את ההסכם על ידי בית משפט לענייני משפחה או על ידי בית דין דתי.

הסכם ממון לפני נישואין

נקרא גם הסכם ממון טרום נישואין. כאשר מדובר בזוג העורך הסכם ממון לפני הנישואים יש לאשרו בפני בית משפט לענייני משפחה או בית הדין הדתי או רושם נישואין או בפני נוטריון.

הסכם ממון בין בני זוג ידועים בציבור

נקרא גם הסכם חיים משותפים. עקב העלייה בכמות הזוגות הבוחרים בדרך של חיים משותפים במתכונת של ידועים בציבור, הושווה מצבם המשפטי של זוגות ידועים בציבור לזוגות נשואים. עם זאת, בעת פרידה של בני זוג ידועים בציבור הסדרת העניינים הממוניים מורכב הרבה יותר. לפיכך, רצוי לערוך הסכם חיים משותפים, הזהה בתכליתו להסכם ממון המסדיר, בין היתר, את היחסים הממוניים בין בני הזוג ומונע בעיות מיותרות בעתיד.

הסכם ממון לזוגות חד מיניים

זוגות חד מיניים אינם יכולים להינשא בישראל. אך עם זאת הם חוסים תחת הסטטוס של בני זוג שהינם ידועים בציבור. כאמור, רצוי לערוך הסכם חיים משותפים.

למי מתאים הסכם ממון?wedding-1412220_1280

למרות שנהוג לחשוב כי הסכם ממון מתאים אך ורק לעשירים בעלי הון אין זה נכון כלל.

מרבית הזוגות בישראל מתחילים את חייהם המשותפים כאשר אין ברשותם הרבה כסף ו/או נכסים. יחד עם זאת, מאחר ותכליתו של הסכם הממון היא הסדרת היחסים העתידיים בין בני הזוג, מומלץ להסדיר מראש ובצורה מסודרת את אופן חלוקת הרכוש אשר יצברו ו/או יקבלו בני הזוג נכסים במהלך חייהם המשותפים.

חשוב לציין, כי הסכם ממון יכול להתאים לכל הזוגות ונתפר בצורה אישית בהתאם לנתונים הספציפיים של בני הזוג.

כאשר בני הזוג לא חותמים על הסכם ממון, ברירת המחדל במקרה של התרת הנישואין או עם פקיעת הנישואין עקב מותו של בן זוג, היא חלוקה שווה של כלל נכסי בני הזוג אשר נצברו במהלך חייהם המשותפים.

כאמור, הסכם ממון, צופה פני עתיד ולכן אין לו ביטוי או נפקות כל זמן שבני הזוג מנהלים חיים משותפים. יתרה מכך, במצב בו בני הזוג מנהלים חיים משותפים ההסכם הוא חסר משמעות. הסכם הממון יכנס לתוקף רק כאשר, חס וחלילה, בני הזוג יחליטו להיפרד או יפקעו הנישואין. במקרה כזה, יפעלו בהתאם למוסכם בהסכם והוא זה אשר יקבע את אופן חלוקת הנכסים.

לסיכום, הסכם ממון נועד לכל בני זוג העומדים להינשא, נשואים, או במערכת יחסים של ידועים בציבור המעוניינים להימנע ממחלוקות מיותרות בעתיד העלולות להכביד על תהליך הפרידה, שמטבעו תהליך לא פשוט, ולדעת מראש מה החלוקה הממונית בינהם במקרה וחס וחלילה יחליטו "לפרק את החבילה".

 

משרדנו מספק ליווי אישי ומלא ללקוחותינו בכל התהליך.

לתיאום פגישת ייעוץ : 03-6017171

סרוסי – נחמיאס, משרד עורכי דין.

!)האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה, השימוש באמור במאמר זה אינו יוצר יחסי עו"ד לקוח בדרך כלשהי, בין משרד עו"ד סרוסי -נחמיאס ובין המשתמש.

(*)מאמרים נוספים

יצירת קשר עם משרדנו

שלחו פרטים בטופס יצירת הקשר או התקשרו עכשיו 03-6017171